Walentynki


Patronat honorowy

Burmistrz Chełmna
Mariusz Kędzierski


Burmistrz Świecia
Tadeusz Pogoda


Kujawsko Pomorska Organizacja Turystyczna
Program
08.02.2018 (czwartek)

Kościół pw. św. Józefa, ul. Dworcowa 38

Rekolekcje dla narzeczonych, zwłaszcza dla planujących przyjęcie sakramentu małżeństwa w najbliższym czasie. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia przygotowania do małżeństwa (katecheza przedmałżeńska) zgodnego z przepisami kościelnymi. Spotkania prowadzić będą kapłan i osoby świeckie zaangażowane w Duszpasterstwie Rodzin.
09.02.2018 (piątek)

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie

VI Konkurs dla szkół gastronomicznych „Alchemia i Amory w Kuchni”

Uczestnicy przygotują ciepłą lub zimną przystawkę z użyciem kalmarów i jarmużu. Danie główne składać będzie się z piersi kaczych ze skorzonerą i burakiem, do drugiego dania dodatkiem będzie piernik. Deser jako inwencja własna uwzględniać będzie menu walentynkowe z użyciem jabłek i gruszek.

W programie: Pokazy kulinarne szefa kuchni firmy Iglotex Polska, szefa kuchni Hoteli Vistula w Świeciu, firmy Cofee&Tea Depot Toruń oraz barmańskie pokazy uczniów technikum hotelarskiego w Grubnie. Prezentacja profesjonalnej porcelany gastronomicznej Fine Dine oraz producenta pieców konwekcyjno-parowych firmy Unox, stoisko serowarskie z Kosowa, degustacja sushi i sashimi przygotowanych przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych pod przewodnictwem Piotra Makowskiego i wiele innych!

Kościół pw. św. Józefa, ul. Dworcowa 38
10.02.2018 (sobota)

Rynek

Ośrodek Wypoczynkowy nad Jeziorem Starogrodzkim,
ul. gen. J. Jastrzębskiego 5

Kościół garnizonowy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, ul. Al. 3 maja

Otwarcie wystawy prac plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury.

Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Franciszkańska

Muzeum Ziemi Chełmińskiej, ul. Rynek 28

„Wystawę zatytułowałem „Spoglądając na piękno”. Jest to parafraza zdania, które mój ojciec często powtarzał, patrząc na panoramę Chełmna i sylwetkę kościoła w Starogrodzie (…). Najprawdziwsze to piękno duchowe, moralne piękno charakteru i umysłowe piękno myśli”

Mariusz Kałdowski urodził się w 1962 roku w Chełmnie. W 1987 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest malarzem, rysownikiem i grafikiem. Do dnia dzisiejszego miał prawie 300 wystaw. W latach 1996-2014 mieszkał, tworzył i wystawiał w Wielkiej Brytanii. Pomimo tradycyjnej techniki rysunkowej Kałdowski poszukuje swojej drogi. Używa różnych papierów, tekstów i kolorów. Powstające ekspresyjne i głębokie w przekazie rysunki są jak notatki przez co stają się najbliższe sercu artysty. Pomimo, iż Mariusz Kałdowski nadal wystawia w Wielkiej Brytanii i współpracuje z tamtejszymi organizacjami i galeriami nad różnymi projektami artystycznymi samo tworzenie postanowił przenieść do Polski, powracając z żoną, także artystką, w 2014 roku do Ornety na Warmii.

Kościół pw. św. Józefa, ul. Dworcowa 38

Możliwość zwiedzania zabytków Chełmna
15:00 do 19:00

Podczas zwiedzania mieszkańcy oraz turyści będą mogli zbierać pieczęcie z poszczególnych zabytków i zakupić dukat św. Walentego w kościele farnym. Trzy pierwsze pary, które zbiorą komplet pieczęci i zakupią dukat oraz pojawią się o 16:00; 17:00 lub 18:00, 10 lutego w Muzeum Ziemi Chełmińskiej otrzymają upominki z Chełmna – miasta zakochanych®. Adresy zabytków i mapki z miejscem na pieczęcie dostępne będą w każdym z ww. punktów oraz do pobrania na stronie: www.walentynkichelminskie.pl

Rynek
14:30

W trakcie warsztatów uczestnicy samodzielnie ozdobią piernikowe serca kolorowymi lukrami królewskimi oraz wielobarwnymi posypkami i perełkami. Tak pięknie udekorowane pierniczki będą wyjątkowym upominkiem dla Waszych ukochanych bliskich, a także niezapomnianą pamiątką z walentynkowego pobytu w Chełmnie.

TORUŃSKA PIERNIKARNIA czeka na Was od 15:00 do 19:00

Wspólnie z mieszkańcami i turystami spotkamy się na płycie rynkowej, aby ustawić się w symbolu miłości jakim jest serce. Podczas happeningu wykonane zostaną zdjęcia, które staną się wizytówką i zaproszeniem do naszego pięknego miasta.

*Udział w happeningu oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie przez Organizatorów i media wizerunku dla celów promocji miasta.

Krótka inscenizacja o tym jak miłość Romea i Julii mogłaby wyglądać we współczesnym Chełmnie.

Amorki w sercu miasta to nie lada atrakcja. Każdy kto zechce zabrać pamiątkę z Chełmna będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z posągami roznoszącymi tego dnia miłość.

Atrakcje dla najmłodszych oraz w godz. 15.30-19.30 darmowe kino 7D

Olena Smilianska, Ludmila Saltykowa i tancerze zespołu „Kanivchanka”

Dziewczyny od 5 lat są zgranym zespołem i sukcesywnie udowadniają, że girlsbandy w Polsce mają w pełni zasłużoną racje bytu na rynku muzycznym. The Chance w składzie: Agnieszka Latusek, Magdalena Adamiak i Monika Marcol. To pełne energii trzy kobiety, świetnie odnajdujące się w muzyce lat 80-tych, 90-tych. W ubiegłym roku wystąpiły jako GWIAZDY koncertu "After Party" na Festiwalu w Opolu. Wykonały brawurowo medley'e znanych Polskich piosenek w energicznym stylu. Kontakt z publicznością dodaje im jeszcze większej satysfakcji, a wspólne wykonanie znanych utworów sprawia, że każdy Event staje się wyjątkowy i niepowtarzalny.

The Chance, to najlepszy i sprawdzony wybór na imprezę.

Koncert gwiazdy wieczoru
Patrycji Markowskiej

W trakcie imprezy 10 lutego Chełmno patrolowane będzie przez
POLICJĘ HUSARSKĄ, którą wystawia Chorągiew Ziemi Chełmińskiej.

UWAGA: 20.30 Darmowy walentynkowy autobus od ARRIVA,
trasa: Chełmno dworzec autobusowy - Świecie dworzec autobusowy.
11.02.2018 (niedziela)

Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Franciszkańska

Możliwość zwiedzania zabytków Chełmna
15:00 do 19:00

Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła, ul. Wodna
16:00

Twórcy z toruńskiej grupy AKT (Asocjacji Komiksu w Toruniu) zaproszą publiczność do stworzenia komiksu, którego głównym wątkiem będzie… miłość! Rysownicy na żywo szkicować będą sytuacje i wizualizować bohaterów wymyślanych przez. W rezultacie powstanie pełna historia – komiks z puentą zbiorowego autorstwa zgromadzonej publiczności.

Wstęp wolny, bez ograniczeń wiekowych!

Animator kultury, kolekcjonerka płyt winylowych, promotorka kultury, organizatorka imprez. Związana ze sceną elektroniczną i kolektywem XLNT od ponad 10 lat. Każdy jej set to pewna opowieść zbudowana ze starannie wyselekcjonowanych utworów, którą koniecznie trzeba wysłuchać od początku do końca. Wychowana na dźwiękach mocnego techno ze stajni Tresora oraz muzyce house lat 90-tych, w swoich setach łączy techno, tech-house i deep house w tempie 126-128bpm. Od zawsze zafascynowana technicznym bassem, głębokimi vocalami, tribalowymi dźwiękami z melodyjnymi etnicznymi motywami oraz instrumentalnymi dodatkami, które są nieodłącznym elementów jej setów. Swoje zamiłowanie do muzyki przekazuje młodym ludziom jako instruktor warsztatów muzycznych, współpracując z kilkoma instytucjami kulturalnymi. Grała w wielu ciekawych miejscach w Polsce, a jej sety można było usłyszeć m.in. w rts.fm, Kluboterapii, Radiofonii, microwave.fm oraz houseradio.pl, gdzie od stycznia 2014 prowadzi raz w miesiącu własną autorską audycję. Ma na koncie trzy EPki - „Run away” i „ Follow the nature” „Stratosphere” oraz remix dla Ayako Mori czy BMD. Jej track „Unsettling” znalazł się na kompilacji WMC od Cubek Records z Kolumbii. Od 2016 roku współtworzy projekt muzyczny UHA UHA z siostrami Kępisty, w którym łączą muzykę elektroniczną z akustyczną (wibrafon, wiolonczela, cazzu).

Kościół pw. Św. Józefa, ul. Dworcowa 38
19:00

KONCERT
Bydgoskiego Chóru Gospel
POD KIEROWNICTWEM PIOTRA PAWLICKIEGO

W repertuarze zespołu znajdują się utwory muzyki gospel, znane na całym świecie utwory muzyki rozrywkowej, kolędy oraz autorskie utwory twórcy projektu Piotra Pawlickiego.

Chór Gospel wystąpił podczas gali "Złota Setka Pomorza i Kujaw”, "Commercial Conference 3”, czy na Stadionie Lecha w Poznaniu dla 30 tyś. publiczności w ramach programu „Życie bez granic z Nick Vujicic”. Chór składa się m.in. z uczestników programów: "Must Be The Music", "The Voice of Poland", "Bitwa na głosy”, „Mam talent”, studentów i absolwentów studiów muzycznych. W roku 2014 zespół wystąpił w programie „MAM TALENT” i zdobył od jurorów 3 x TAK przechodząc do III etapu programu.

Kolejnym atutem zespołu jest współpraca ze wspaniałymi muzykami, którzy grają z czołówką polskiej sceny muzycznej m.in.: Mieczysław Szcześniak, Justyna Steczkowska, Mrozu, Grzegorz Hyży, Edyta Górniak.

Założycielem i dyrygentem Chóru Gospel jest Piotr Pawlicki.

Autor piosenek, charyzmatyczny dyrygent chórów gospel, laureat ogólnopolskich festiwali muzycznych, pedagog, instruktor warsztatów gospel. Jakiś czas temu pojawiła się Jego debiutancka płyta na której zagrali czołowi polscy muzycy i producenci muzyczni m.in.: Marcin Pospieszalski, Paweł Zarecki, Robert Kubiszyn, Maciej Kociński, współpracujący m.in. z: Anną Marią Jopek, Mieczysławem Szcześniakiem, Grzegorzem Turnauem, Kubą Badachem, zespołami: Raz Dwa Trzy i Zakopower.
12.02.2018 (poniedziałek)

Kościół garnizonowy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, ul. Al. 3 maja

"Generał" to jedno z największych osiągnięć artystycznych i produkcyjnych kina niemego. Tuż przed dźwiękiem i na długo przed rozwojem komputerowych efektów specjalnych Keaton stworzył wspaniałe widowisko pełne zwrotów akcji i efektownych rozwiązań inscenizacyjnych. Do tego oczywiście zadziwiające popisy kaskaderskie samego Bustera.

Wojna secesyjna. Johnnie Gray jest mieszkańcem Południa i maszynistą kolejowym. Z racji wagi wykonywanego zawodu nie zostaje przyjęty do wojska. Jego ukochana myśli, że Johnnie stchórzył i go odtrąca... Tymczasem wróg porywa obie miłości Johnniego: kobietę i lokomotywę (tytułowego Generała). Bohater rozpoczyna szaleńczy pościg za lokomotywą, a potem dzieje się istne szaleństwo. Film obnażając i ośmieszając absurdy wojny zyskał sobie miano jednego z najdonioślejszych pacyfistycznych głosów w historii kina.

Generał / Reż. Buster Keaton, Clyde Bruckman

Muzyka na żywo - Marcin Pukaluk (instrumenty klawiszowe, elektronika)

Marcin Pukaluk - muzykolog i performer. Od szerokich zainteresowań muzycznych płynnie przeszedł do kina i połączył obie pasje w jedną: granie muzyki na żywo do projekcji filmowych. Jako twórca projektów Ekran w Mroku i Ekran i Rewolucja, jeździ po kraju wykonując swoją muzykę do arcydzieł niemieckich ekspresjonistów (Gabinet Doktora Caligari, reż. R. Wiene, Metropolis, reż. F. Lang, Nosferatu - Symfonia Grozy, reż. F.W. Murnau) oraz klasyki radzieckiego kina niemego (Ziemia, reż. A. Dowżenko, Aelita, reż. J. Protazanow, Strajk, reż. S. Eisenstein).

„Nie epatuję techniką gry, staram się nie burzyć toku narracji filmowej, ale się jej podporządkować. Muzyka ma być elementem składowym”, mówi. W kompozycjach wychodzi od prostoty środków, łącząc je z klarowną formą. Jego utwory cechuje bezbłędne wyczucie filmowego dramatyzmu.
13.02.2018 (wtorek)

Muzeum Ziemi Chełmińskiej, ul. Rynek 28

Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5

Wystąpią artyści z Kaniova (Ukraina)
- Olena Smilianska, Ludmila Saltykowa i tancerze zespołu „Kanivchanka” -
Wstęp wolny! Na uczestników czekają konkursy, zabawy oraz poczęstunek.

Olena Smilianska

Nauczyciel-mistrz śpiewu wokalnego, zwyciężczyni wielu konkursów i festiwali krajowych i międzynarodowych. W 2001 roku ukończyła studia magisterskie sztuki wokalnej na Kijowskim Uniwersytecie Pedagogicznym. W twórczym dorobku Oleny znajdują się utwory ludowe w nowoczesnej aranżacji, ukraińskie popularne piosenki estradowe współczesnych kompozytorów, a także światowe hity z repertuaru Celine Dion, Whitney Houston, Lary Fabian, Patricii Kaas, Glorii Gaynor, Tiny Turner, „ABBY”, „Boney M”.

Ludmila Saltykowa

Dyrektorka Szkoły Sztuki, nauczycielka śpiewu i dyscyplin wokalno-chóralnych, uczestniczy w koncertach i kulturalnych wydarzeniach w Kaniowie, na Ukrainie oraz za granicą. Repertuar Ludmily jest bardzo różnorodny, są to piosenki ludowe w nowoczesnej aranżacji, popularne utwory estradowe, jazzowe i klasyczne romanse. W jej twórczym dorobku znajdziemy piosenki w języku ukraińskim, rosyjskim oraz angielskim.

Zespół Tańca Ludowego „Kanivchanka”

Został stworzony w Kaniewie, w 1984 r. przy Koledżu Kultury i Sztuki. Zajmuje ważne miejsce w życiu kulturalnym miasta, powiatu i regionu. Koncertuje na Ukrainie, w Polsce, Estonii, Niemczech, Francji. Zespół ma w swym repertuarze ponad 30 kompozycji choreograficznych z różnych regionów Ukrainy, a także świata. „Kanivchanka’’ pod kierownictwem Alexandry Goridko daje ponad 100 koncertów rocznie.
14.02.2018 (środa)

Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a

Podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie zaprojektują pełne miłości podkładki pod kubki w kształcie puzzli. Na warsztaty obowiązują zapisy w Chełmińskim Domu Kultury tel. 56 686 48 08. Warsztaty bezpłatne, ilość miejsc graniczona, prowadząca Klaudia Peplińska.

Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Franciszkańska

Muzeum Ziemi Chełmińskiej, ul. Rynek 28

Otwarcie wystawy z XIII Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury

Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP
19:00

KONCERT
WOLNA GRUPA BUKOWINA

Grażyna Kulawik - śpiew
Wojciech Jarociński - śpiew, gitara
Wacław Juszczyszyn - śpiew, gitara
Wojciech Maziakowski - gitara basowa
Marek Zarankiewicz – instrumenty perkusyjne
Krzysztof Żesławski – gitara elektryczna

Wolna Grupa Bukowina - polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska - Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka "Ponidzie" wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon - twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii. Wolna Grupa Bukowina stale od 45 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym.
9 - 14.02.2018

ul. Grudziądzka i Rynek

To ekspozycja trzech podwójnych bilbordów, które niewątpliwie staną się wspaniałym tłem do wielu pamiątkowych zdjęć z Chełmna – miasta zakochanych.

Konkurs fotograficzny „Zakochani w Chełmnie”

Konkurs na najciekawsze, najzabawniejsze, najbardziej kreatywne zdjęcie zakochanej pary wykonane w Chełmnie podczas obchodów 17.Walentynek Chełmińskich.

Zasady są proste! Uczestnicy konkursu umieszczają swoje zdjęcia z Chełmna w wydarzeniu na Facebooku „Zakochani w Chełmnie” w dniach 9-14.02.2018 r.

Trzy zdjęcia, pod którymi będzie najwięcej „lajków” wygrywają atrakcyjne nagrody.

Głosowanie będzie trwało do 19.02.18, godz. 9.00, ogłoszenie wyników 19.02.18, godz. 12.00!

Realizacja nagrody w dowolnie wybranym terminie w roku 2018, jednak z rezerwacją na dwa tygodnie przed realizacją.
Wykonanie: A. Nowak