Dni Chełmna 2008

logo

DNI CHEŁMNA w 2008 roku odbyły się w dniach 27.06.2008 - 2.07.2008. Program imprez był bardzo ciekawy i urozmaicony, prezentując duże osiągnięcia naszego miasta w dziedzinie kultury, sportu, rekreacji i turystyki. Tegoroczne dni naszego miasta miały wymiar szczególny, gdyż odbywały się w 775 rocznicę Chełmna. Jak zawsze, ważnym wydarzeniem był szeroko promowany odpust chełmiński, który od kilku lat jest jedną z głównych atrakcji dla przybywających do Chełmna turystów i pielgrzymów. Imprezą towarzyszyły mini-wesołe miasteczka, konkursy sponsorskie dla publiczności, zabawy, wystawy itp. W piątek / 27 czerwca / odbył się koncert rockowy pt. „Młodzieżowe Rock Trendy" - czyli prezentacje amatorskich kapel rockowych: "POSITIVE FOR PROGGRES" / Iława /, „ABSURD / Toruń /, „HATE IN SIDE" / Świecie /, „BANAN" Unisław, NDST oraz SKA - FUNDER / Chełmno / W kościele farnym odbył się kolejny koncert w ramach VI Chełmińskich Wieczorów Organowych, podczas którego wystąpił Rafał Zimowski / Kraków /.
W sobotę / 28 czerwca / mieszkańcy miasta i turyści bawili się na festynie rodzinnym „WITAMY W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH". Bardzo licznie zgromadzoną publiczność bawili m.in. Agata Werner z zespołem tanecznym, zespól „Obstawa Prezydenta", a niekwestionowaną gwiazdą wieczoru został oklaskiwany Zbigniew Wodecki z wspaniałym zespołem muzycznym.

Dni Chełmna 2008 Dni Chełmna 2008 Dni Chełmna 2008 Dni Chełmna 2008

Niedziela upłynęła głównie pod hasłem „UROCZYSTOSCI 775 - LECIA NADANIA CHEŁMNU PRAW MIEJSKICH". Już od godzin porannych mogliśmy podziwiać artystów w ramach I Festiwalu Dziewięciu Wzgórz. Po barwnym korowodzie i Mszy sw. w intencji Miasta i Mieszkańców dokonano uroczystego otwarcia wystawy „Chełmno - portret miasta dawniej i dziś", po czym na płycie rynku odbyły się główne uroczystości, m.in. wykład dr K. Syta - dot. 775 lecia miasta „Pierwotny i odnowiony przywilej chełmiński", fragmenty inscenizacji „U źródeł średniowiecznego miasta - opowieść z dawnych czasów" i uroczyste podpisanie aktu pamiątkowego. Spotkanie gości i licznie zgromadzonych mieszkańców zakończył Koncert w ramach festiwalu MUZYKA W ZABYTKACH CHEŁMNA „Siła muzycznej tradycji" - koncert muzyki polskiej: J.Elsner, K. Kurpiński, F. Chopin w wykonaniu prof. Piotra Palecznego i Kwartetu Prima Vista
W godzinach popołudniowych bawiliśmy się na drugiej części FESTYNU RODZINNEGO „WITAMY W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH". W ramach tej propozycji odbyło się m.in. podsumowanie i ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „ BLASKI ŚREDNIOWIECZA - UROKI MIAST LOKOWANYCH NA PRAWIE CHEŁMIŃSKIM", program estradowy dla dzieci zaprezentowała grupa BAHAMAS. Na scenie wystąpili uczestnicy konkursu piosenki „Interpretacja piosenki polskiej - lata 80 i 90-te". Atrakcją dnia był zapewne koncert Gosi Andrzejewicz z zespołem, który zgromadził na rynku ogromną ilość mieszkańców. Odmienną propozycją był spektakl uliczny w ramach I Festiwalu Dziewięciu Wzgórz. Festyn zakończył wspaniały koncert grupy CORAL. Tego samego dnia, już od świtu odbywały się ZAWODY WĘDKARSKIE O PUCHAR DYREKTORA ChDK. w trakcie odbył się również Otwarty turniej szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Chełmna. Także dużym powodzeniem cieszyło się Otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „ BLASKI ŚREDNIOWIECZA - UROKI MIAST LOKOWANYCH NA PRAWIE CHEŁMIŃSKIM" . Poniedziałkowy wieczór wypełniła muzyka "Musica Sacra" w wykonaniu chóru Collegium Cantorum pod dyrekcją Michała Rajewskiego w Klasztorze Sióstr Miłosierdzia.
We wtorek i środę odbywały się w Chełmnie uroczystości odpustowe. Towarzyszyły im również prezentacje artystyczne, m.in. koncert Orkiestry Dętej ChDK pod dyrekcją Józefa Licy oraz hejnał z wieży Ratusza w wykonaniu muzyków orkiestry. Jest to jedyna okazja, żeby wysłuchać hejnału wykonywanego „na żywo". Atrakcją był koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze", który oklaskiwali mieszkańcy naszego miasta i licznie przybyli turyści. Dni Chełmna zakończył koncert kwintetu instrumentów dętych blaszanych „BRASSET" - Warszawa „OD BAROKU DO WSPÓŁCZESNOŚCI" W programie utwory takich kompozytorów jak: J.S.Bach, G.F.Haendel, W.A.Mozart, G.Rossini, L.Bernstein, S.Joplin, H.Mancini, W. Ewald, A. Frakhenpol etc.

strona główna plan zajęć poczta Oficjalny serwis internetowy Chełmna