Grupa teatralna "AGRAFKA"

Teatr AGRAFKA działa przy Chełmińskim Domu Kultury trzy lata. Od tego czasu instruktorką jest Iga Jambor-Skupniewicz, która ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Agrafka na swoim koncie ma kilka akcji artystyczno-kulturalnych, stworzonych niezależnie lub przy okazji imprez miejskich ale zawsze we współpracy z Chełmińskim Domem Kultury. Pierwszym przedsięwzięciem był spektakl „Laurka dla mamy”, kolejny projekt „Zamieszanie” znalazł swoich widzów w kawiarnianym klimacie. Przy okazji Jarmarku Jaszczurczego zorganizowany został happening „Pokój z Tobą”. W czerwcu 2013 roku turystów i mieszkańców miasta gościliśmy na rodzinnym obiedzie przy okazji Dni Chełmna happeningiem "Na zdrowie". Nie można pominąć faktu, iż Agrafki jednocześnie biorą indywidualny udział w przeglądach osiągając przy tym duże sukcesy, za przykład może służyć Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Jednakże do tej pory największym i najbardziej docenionym spektaklem jest „Czarno na białym”. Oparty na tekście Marty Guśniowskiej, w reżyserii i oprawie scenograficznej Igi Jambor-Skupniewicz oraz z muzyką Andrzeja Skupniewicza, zjednał sobie wielu widzów zarówno tych w wieku 1 jak i 101 lat.

Spektakl pt. „Czarno na białym” to żywiołowe przedstawienie poruszające bardzo istotne tematy dotyczące miłości, przyjaźni i akceptacji. Opowiada o Pingwinie, Zebrze, którzy pragną dotrzeć do Królestwa Czarnobiałestwa, gdzie jak im się wydaje osiągną pełnię szczęścia. W trakcie wędrówki spotykają Krowę próbującą za wszelką cenę uświadomić im jak ważna jest w życiu przydatność. Zaprzyjaźniają się z wspaniale gotującą Myszką, która wyrusza z nimi w drogę, mimo iż jest... szara. Gdy dotrą do Królestwa okaże się, że będą musieli spełnić trzy warunki! Czy wszyscy będą w stanie to zrobić? Czy wszyscy będą mogli tam zostać? Czy otoczenie w jakim się znajdą sprosta ich oczekiwaniom? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odnośnie, ludzkich pragnień, przyjaźni, równości widzowie odnajdą właśnie w historii uosobionych bohaterów.

Spektakl, który zrozumieją zarówno dzieci jak i dorośli, a dowcip zawarty w nim sprawia, że publiczność bawi się doskonale!

AGRAFKOWE sukcesy:

- Statuetka Grudziądzkiej Kieszeni Scenicznej oraz nagrodę za reżyserię (2012)

- Nagrodę Grand Prix z Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu (KATAR 2012).

- I miejsce II Kujawsko-Pomorskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” oraz specjalne wyróżnienie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy jaką była możliwość prezentacji spektaklu na profesjonalnej scenie tejże instytucji. (2013)

- Nagroda aktorska dla Klaudii Peplińskiej, Klaudii Rogalskiej, Małgorzaty Domagalskiej, Sylwii Szczęsnej, Moniki Metery, Michaliny Chmielewskiej, Kamili Cieślewicz – za zespołową rolę żeńską w spektaklu „Czarno na białym” przygotowanym przez zespół Agrafka z Chełmińskiego Domu Kultury w Chełmnie oraz Wyróżnienie dla Igi Jambor-Skupniewicz za spektakl „Czarno na białym” – zespół Agrafka z Chełmińskiego Domu Kultury w Chełmnie. Podczas 12 SPOTkań Teatrów Młodych organizowanych przez Dom Kultury Zacisze w Warszawie. (2013)

Największą nagrodą jest zawsze budujące zdanie jurorów oraz widzów. „Czarno na białym” opiniują jako gotowy twór sceniczny, możliwy do zaprezentowania na profesjonalnej scenie. Zdaniem Emilii Krakowskiej spektakl powinien być ukazany jak najszerszemu gronu widzów ponieważ nie tylko bawi ale również uczy i uwrażliwia.

Wielokrotnie doceniano wykorzystanie przestrzeni, ruch sceniczny ale również formę spektaklu, zabawę czarno-białymi "pudłami", zastosowanie teatru lalkowego.

Podczas „Zwierciadeł” Mieczysław Franaszek podał AGRAFKĘ jako przykład teatru amatorskiego tworzonego z pasją, którego występ chętnie wspomina. Ponad to za każdym razem podkreślano spójność grupy, współpracę na scenie ale również i poza nią.

Obecnie Agrafka pracuje nad nową premierą spektaklu "Kaszalot", również autorstwa Marty Guśniowskiej oraz programem artystycznym w oparciu o piosenkę aktorską i kabaretową.

W nowym sezonie 2013/2014 powstała również młodsza grupa teatralna, w której skład wchodzą dzieci szkół podstawowych uczestniczące wcześniej w projekcie „Teatr dzieciom” 2013. Mali aktorzy w ramach swojej drugiej odsłony pracują nad jasełkami.

Projekt „Teatr dzieciom” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego realizatorem jest Chełmiński Dom Kultury.

Więcej zdjęćKliknij aby powrócić do działu "Zespoły i koła zainteresowań"

Wykonanie: A. Nowak